Przejście na kolejny etap rozwoju zawodowego wiąże się z koniecznością wykształcenia nowych umiejętności i odnalezienia się w nowej sytuacji. Dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować. Jeśli spodziewasz się znaczących zmian w pracy, pomyśl co możesz już teraz zrobić, aby przejść przez tę sytuację jak najlepiej.
1. Przeanalizuj swoją sytuację
Postaraj się skupić nad tym, jak było dotychczas. Zadaj sobie poniższe pytania:
- Co cenisz w obecnej pracy?
- Co ci się nie podoba na aktualnym stanowisku?
- Co cię ciekawi podczas wykonywanej pracy?
- Do jakich obowiązków czujesz niechęć?
- Czego byś nie chciał(a) robić w nowym miejscu pracy?
- Co jest główną przyczyną decyzji o zmianie pracy?
Zadbaj o to, aby Twoje odpowiedzi były rozbudowane i szczegółowe.
2. Przemyśl swoje oczekiwania
Zastanów się nad tym, czego najbardziej Ci brakuje w zawodowym życiu.
- Jakie są Twoje zainteresowania?
- W jaki sposób mógłbyś(abyś) realizować swoje pasje podczas pracy?
- Co Cię motywuje?
- Co mogłbyś(abyś) robić, gdybyś nie potrzebował(a) żadnych pieniędzy?
- Jak wyglądałby Twój idealny dzień w pracy?
- Czego dokładnie oczekujesz od nowej pracy?
3. Zbadaj możliwości
Na tym etapie odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie:
- Na ile zmiana pracy jest realna?
Jeśli odpowiadasz przecząco zastanów się, dlaczego tak jest. Pomyśl, co musiałoby się stać, aby Twoja wizja była bardziej prawdopodobna. Być może to kwestia obecnych okoliczności. W innym wypadku, jeżeli rzeczywiście chcesz zmienić swoją obecną pracę, postaraj się zdecydować na taką opcję, która jest w zakresie Twoich możliwości.
4. Określ swoje predyspozycje
- W czym jesteś wyjątkowy(a)?
- Jakie są Twoje najważniejsze cechy (mocne i słabe strony)?
- Co potrafisz robić najlepiej?
- Jak możesz wykorzystać swoje umiejętności?
- Jakich jeszcze umiejętności potrzebujesz, by sprawdzić się na nowym stanowisku?
Możliwe, że będziesz potrzebować dodatkowych szkoleń. Na tym etapie szczególnie cenne jest znalezienie coacha, który pomoże Ci sporządzić plan rozwoju własnych umiejętności i konsekwentnie go realizować.
5. Rozejrzyj się
Przeszukaj internet i inne pomocne źródła informacji. Podpytaj znajomych. Dowiedz się o:
• stanowiskach, które odpowiadają twoim umiejętnościom i zainteresowaniom, w takich serwisach jak na przykład www.jooble.org, www.jobsora.pl lub www.pracuj.pl
• realiach pracy – jakie zadania wykonuje się na tym stanowisku na co dzień?
• stawkach oferowanych za tę pracę
• możliwościach związanych z nowym stanowiskiem
Rozszerz swoją sieć kontaktów, aby dowiedzieć się jeszcze więcej. Od nowych osób możesz zdobyć również kontakty do ludzi, którzy są odpowiedzialni za procesy rekrutacyjne w firmach.
6. Obserwuj swoje działania
Na podstawie powyższych ćwiczeń zrób konkretny plan podejmowanych działań i sprawdzaj, jakie są ich rezultaty. Sporządź listę celów krótko- i długoterminowych. Określ je w czasie. Bądź na bieżąco, dostosowując swój plan do zmieniającej się sytuacji.
I zadbaj o siebie!
Zmiana statusu finansowego, poważna zmiana w miejscu pracy lub reorganizacja firmy i zmiana stanowiska pracy znajdują się w pierwszej połowie listy 44 najbardziej stresujących zdarzeń życiowych według Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, psychiatrów oraz twórców jednej z koncepcji stresu. Istotne zmiany w życiu zawodowym, do których należy zwolnienie z pracy lub bezrobocie i przejście na emeryturę, są w pierwszej 10 najbardziej zagrażających zdrowiu sytuacji. Realizując wszystkie podjęte cele nie zapominaj więc o sobie. Odpowiednie wsparcie na drodze zmiany kariery zapewni Tobie profesjonalny coach, pomagając Ci określić Twoje predyspozycje, ustalić priorytety i podjąć wszystkie konieczne działania. W procesie coachingowym otrzymasz też informację zwrotną na temat efektywności tych działań.
Jeśli chcesz porozmawiać z nami na temat zmiany kariery, to zapraszamy na bezpłatną presesję coachingową oraz konsultację do naszego eksperta w tym obszarze.
Zapraszamy i do zobaczenia!