Kurs coachingowy - jak wybrać ten najlepszy? Warszawa, Kraków czy Gdańsk? - rozmowa z Piotrem Cieszkowskim - PerfectCircle business coaching & teal organizations
Blog

Kurs coachingowy – jak wybrać ten najlepszy? Warszawa, Kraków czy Gdańsk? – rozmowa z Piotrem Cieszkowskim

#PerfectCircleCommunity Kurs Coachingu Kurs coachingu online Kurs coachingu Warszawa Szkolenia
Kurs coachingowy Warszawa

W Polsce mamy niemały wybór kursów coachingowych. Jak wybrać najlepszy kurs coachingowy w Polsce?

Wybierając taki kurs warto zadać sobie najpierw kilka pytań odnośnie do tego, czego oczekujemy. Jaki mamy cel? Czy zdobytą wiedzę chcemy wykorzystywać zawodowo? Jeżeli tak, to z jakimi klientami chcemy pracować? Czy wybrany przez nas kurs pomoże osiągnąć dany cel, a osoba prowadząca go ma odpowiednie referencje? Czy po ukończeniu kursu zdobędziemy certyfikat i kompetencje potrzebne nam do wykonywania zawodu?

W dzisiejszym artykule zagościł u nas Piotr Cieszkowski, business coach i kursant Szkoły Coachingu Biznesowego i Executive Coachingu Akademia PerfectCircle.
To jak właściwie jest z tymi kursami?

Dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział w kursie coachingowym? Czy to dla Ciebie coś nowego, czy miałeś już wcześniej zawodowo styczność z business coachingiem?

Rozwojem osobistym interesuję się od dzieciństwa. Od małego zapisywałem się na internetowe kursy szybkiego czytania, poprawy swojej pamięci, wyznaczania i realizacji celów, NLP, tworzenia map myśli, map marzeń, itd. Jednak o coachingu pierwszy raz usłyszałem w 2008 roku za sprawą książki Macieja Bennewicza „Coaching, czyli restauracja osobowości”. Było to dla mnie coś nowego – lektura pełna pobudzających anegdot i ćwiczeń, dzięki którym mogłem uporządkować różne myśli i znaleźć odpowiedzi na dręczące pytania. Kiedy sam wziąłem udział w pełnym procesie coachingowym – wiedziałem już, że to zawód stworzony dla mnie. Od zawsze lubiłem pracować z ludźmi, a także pomagać im w rozwoju osobistym i zawodowym – właśnie to umożliwia coach. Dlatego też podjąłem decyzję o uczestnictwie w kursie coachingowym – by uzupełnić kwalifikacje i zdobyć certyfikat potwierdzający moją wiedzę i umiejętności.

Dowiedziałem się więc czym jest coaching stosunkowo dawno temu, jednak dopiero podczas programu Business Coaching OPEN na Akademii PerfectCircle – szkole coachingu biznesowego w Warszawie – nauczyłem się, czym jest profesjonalny coaching biznesowy.

Wybrałeś Akademię PerfectCircle i program Business Coaching OPEN oraz społeczność #PerfectCircleCommunity – był to przypadek, czy świadoma decyzja?

Świadoma decyzja. Chciałem wziąć udział w kursie, który nauczy mnie nie tylko, jak być dobrym coachem, ale także jak oferować i sprzedawać proces coachingowy oraz z sukcesem pozyskiwać klientów.

Coraz więcej jest trenerów rozwoju osobistego, niekoniecznie certyfikowanych, niekoniecznie takich, którzy mają sukcesy biznesowe lub życiowe. Istnieją nawet w mediach społecznościowych grupy takie jak “Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty”. Co sądzisz o sytuacji coachingu w Polsce?

Po pierwsze warto podkreślić, że coaching to metoda pracy. Jest to narzędzie, z pomocą którego dobry coach osiąga w pracy z klientem przełomy i postawione cele, a pseudocoach frustrację i niezadowolenie. Zupełnie jak nóż, który włożony w dłoń chirurga pozwoli uzyskać inny rezultat niż gdyby się znalazł w dłoni mordercy. Niestety od pewnego czasu w Polsce, na rynku rozwoju osobistego, a konkretnie w dziedzinie coachingu mamy do czynienia z sytuacją, w której ten przysłowiowy „morderca” nazywa siebie „chirurgiem”. Nic więc dziwnego, że powstają takie fanpage jak na Facebooku, który tak na marginesie ma obecnie ponad 156 tysięcy obserwujących.

Co więcej, dobry proces coachingowy to naprawdę usługa premium, a przy takich wartościowych świadczeniach szybko pojawiają się tanie podróbki o kiepskiej jakości. Dobrym czynnikiem selekcji właściwego coacha biznesowego lub firmy coachingowej powinny być przede wszystkim polecenia od klientów, którzy już skorzystali z coachingu z danym coachem lub daną firmą coachingową. Rekomendacje i sukcesy biznesowe poprzednich klientów oraz firm z którymi współpracowali to dobre kryterium wyboru. Jednak najlepiej, gdyby firma oferowała klientom gwarantowany zwrot z inwestycji w proces coachingu – to zwiększa poczucie komfortu przy podejmowaniu decyzji. Warto też zwrócić uwagę, jaką szkołę coach ukończył i czy jego superwizor w osobie master coacha osiągnął sukcesy biznesowe i jest rozpoznawalny na rynku. Można też sprawdzić, czy coach posiada akredytacje – na przykład uzyskane od polskiej Izby Coachingu lub innych federacji, organizacji, czy stowarzyszeń jak International Coach Federation, Instytut Gallupa, European Coach Community, European Mentoring and Coaching Council, Center of Credentialing & Education lub #PerfectCircleCommunity. 

Ogólnie uważam, że coach to zawód przyszłości, o czym chociażby świadczy wpisanie go do przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej klasyfikacji pod numerem 235920 jako: „Trener osobisty (coach, mentor, tutor)”. Taki wpis oznacza także, że wyznaczanie standardów pracy dla zawodu coacha nadal postępuje do przodu.

Co byś polecił zrobić osobom, które interesują się coachingiem, ale boją się zmienić swoje życie zawodowe? Jak wybrać najlepszy kurs coachingowy?

Strach ma zawsze swoją przyczynę. W tym wypadku wspomniane osoby mogłyby wykorzystać coaching do poznania przyczyny swojego strachu. Później także do podjęcia działań w zgodzie ze swoimi potrzebami i celami – zachowując wewnętrzny spokój i pewność siebie.

Żeby wybrać najlepszy kurs coachingowy, trzeba najpierw zadać sobie pytanie o pożądane efekty, tj. czego się od takiego kursu oczekuje. Następnie poszukać oferty, która spełnia te oczekiwania. Polecam też porozmawiać osobiście z organizatorami i absolwentami kursów, aby nie kupować przysłowiowego „kota w worku”.

Kurs coachingowy Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Tarnów, czy online?

A czy to ma znaczenie dla jakości kursu coachingu i jego skuteczności czy wybierzesz miasto Warszawa, Kraków czy Gdańsk?

Cóż, to trudne pytanie, bo na jakość kursu coachingowego wpływa wiele czynników. Ja akurat wybrałem Warszawę, ponieważ tutaj mieszkam i tutaj najwięcej się dzieje –  zarówno biznesowo, jak i w obszarze powstawania nowych, innowacyjnych usług, a taką nową i innowacyjną usługą na rynku w Polsce jest ciągle jeszcze coaching. Szkoła coachingu biznesowego i executive coachingu na Akademii PerfectCircle, to pierwsza w Polsce szkoła specjalizująca się stricte w biznes coachingu i executive coachingu, którą właśnie ja wybrałem i szczerze rekomenduję, akurat mieści się w Warszawie. Z tego co wiem, szkoła intensywnie się rozwija i już wkrótce ruszy z nowym programem w formie zajęć online, a także otworzy oddziały w kolejnych miastach. Stąd gorąco polecam szukać tej innowacyjnej usługi, łączącej ze sobą uczenie się przedsiębiorczości, jak i coachingu biznesowego oraz executive coachingu w innych miastach!

 

Dzięki za rozmowę, Piotr!

Ja również dziękuję.

A Ty? Chcesz z sukcesem rozwinąć swój własny biznes jako coach biznesowy?

Kurs coachingowy w Warszawie? Lub online? Każdą z tych wersji mamy dla Ciebie już gotową. Jesteś zainteresowany dołączeniem do społeczności coachów i mentorów biznesowych #PerfectCircleCommunity? Kurs coachingowy Business Coaching OPEN to droga otwierająca wejście do tej społeczności, jak i też do współpracy z PerfectCircle. Kurs Business Coaching OPEN to również skuteczna i wspierająca się grupa mastermind – TUTAJ przeczytasz więcej czym jest grupa Mastermind i jakie korzyści ona daje.

Chcesz pomagać przedsiębiorcom, dyrektorom, prezesom – i w ten sposób zacząć dobrze zarabiać? 

Zanim zdecydujesz się na naszą Szkołę Coachingu Biznesowego i Executive Coachingu PerfectCircle i uwielbiany przez naszych klientów program Business Coaching OPEN, sprawdź najpierw co o tym programie mówi jedna z absolwentek tego kursu Agnieszka Miliszkiewicz-Pajdzińska TUTAJ.

A jeśli te informacje Cię zaciekawiły, to agendę i start najbliższego kursu oraz jak do niego dołączyć, oraz inne informacje znajdziesz TUTAJ