Temat świadomości ciała przedstawia Amy Cuddy w swoim wystąpieniu na TED „Język ciała kształtuje naszą osobowość”, które dotychczas doczekało się ponad 40 milionów odsłon. „Zaproponuję Wam darmową poradę, jak usprawnić swoje życie, bez technologii. Wystarczy, abyście zmienili pozycję ciała na dwie minuty.” – rozpoczyna swoje wystąpienie. Przed tym jednak proponuje przyjrzeć się swojemu ciału właśnie w tej chwili, aby ocenić, co się z nim aktualnie dzieje oraz w jaki sposób nasza postawa wpływa na samopoczucie. Amy Cuddy jest psychologiem, profesorem Harvardu. W 2012 roku została zaliczona przez „Time” do grona Game Changers – wpływowych osób, które „zmieniają zasady gry”. Jej książka, która rozszerza tematykę wspomnianego wykładu, została nazwana przez „Forbesa” jedną z najlepszych książek w 2015 roku.
„Pozy władcze”, które ułatwiają odnieść sukces, zostały wyodrębnione na podstawie szeregu badań psychologicznych jako te ustawienia ciała, które wpływają na dobre samopoczucie i większą pewność siebie. To między innymi stanie w rozkroku ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder i rękami założonymi na biodrach lub opartymi na stole. Takie ustawienia ciała sprzyjają spadkowi poziomu kortyzolu oraz wzrostu poziomu testosteronu we krwi, co wpływa na zwiększenie pewności siebie i osłabienie poczucia lęku o blisko 20% (Cuddy, 2016). Jak się okazuje, to wszystko jest związane z częstszym osiąganiem sukcesów, ze względu na usprawnienie procesu myślenia, podejmowania decyzji i aktywację tzw. behawioralnego systemu przybliżania. Na czym polega ten system? To reakcja organizmu na uczucie mocy, sprawczości, panowania nad sytuacją, która skutkuje naszym zorientowaniem na szanse, a nie zagrożenia oraz wzrostem optymizmu i wiary we własne możliwości (Cuddy, 2016).
Postawa ciała kształtuje samopoczucie, opinie na swój temat i pewność siebie, co może wpłynąć na naszą zdolność do nawiązywania kontaktów, wykonywania pracy i osiągnięcia stanu obecności, budzącego większą uważność na drugiego człowieka i samego siebie. Podczas publicznych wystąpień, przeprowadzania ważnych rozmów biznesowych czy coachingu, a także na co dzień, należy zadbać o prawidłową postawę ciała nie tylko ze względu na dbałość o własny wizerunek i komunikację niewerbalną, lecz jednocześnie w trosce o samopoczucie i sposób myślenia, przybliżający do osiągnięcia upragnionych celów.
Źródło: Cuddy A. Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoło wyzwaniom. Znak litera nova, Kraków 2016