6 poziomów delegowania zadań według Harveya Shermana - PerfectCircle business coaching & teal organizations
Blog

6 poziomów delegowania zadań według Harveya Shermana

Kultura Organizacyjna Turkusowe organizacje

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się temat skutecznego delegowania zadań. Pisaliśmy, dlaczego delegowanie zadań i odpowiedzialności innym osobom jest ważne, jakie są jego korzyści i w jaki sposób robić to skutecznie. Celem współpracy z biznes coachem może być właśnie rozwinięcie kompetencji delegowania u menedżerów, liderów lub zarządzających w firmie. Dzisiaj piszemy o różnych wariantach przekazywania zadań w firmie. Harvey Sherman opracował system 6 poziomów delegowania zadań. W zależności, jaką chcesz mieć kontrolę nad delegowanym zadaniem, możesz wybrać jeden z sześciu opracowanych poziomów, by kontrolować wynik. Każdy z nich inaczej wpływa na kontrolę i czas wykonania i może być odpowiedni dla konkretnego zadania lub pracownika. Z czasem możesz stopniowo zwiększać poziom delegowania zadań w swojej organizacji, co równa się ze zwiększeniem wydajności zespołu i zaoszczędzeniem czasu. Zwracamy uwagę że poniższe poziomy delegowania dotyczą większości standardowo zarządzanych organizacji i sposobów organizacji pracy. Przy turkusowych organizacjach ten model wygląda zupełnie inaczej i najczęściej występującym poziomem delegowania w turkusowych organizacjach jest poziom szósty. 

POZIOM 1 – rób dokładnie tak, jak mówię

Na tym poziomie masz zupełną kontrolę nad procesem delegowania zadań w firmie i wynikiem, jednak wymaga on poświęcenia z Twojej strony więcej czasu. Oznacza to zrozumiale przekazaną informację, co jest do wykonania. Ze strony pracownika jest to podjęcie działania i wykonanie konkretnego zadania z przekazaną jednocześnie odpowiedzialnością za nie. Na tym poziomie musisz zaakceptować wykonanie zadania.

POZIOM 2 – przyjrzyj się zadaniu i poinformuj mnie o różnych wariantach

Na poziomie drugim pozwalasz częściowo pracownikowi podjąć decyzję, jednocześnie obdarzając go większym zaufaniem. Osoba odpowiedzialna za zadanie wykonuje je i zdaje raport o możliwych opcjach do zaakceptowania. W dalszym ciągu Ty podejmujesz decyzję, którą opcję wybierzesz, więc musisz poświęcić trochę czasu, by przyjrzeć się zadaniu.

POZIOM 3 – rozważ problem i daj znać, co zamierzasz zrobić

Oczekujesz, że osoba, której delegujesz zadanie przedstawi Tobie jasne zalecenia i analizę, co byłoby w danym momencie najlepsze. Od Ciebie zależy podjęcie ostatecznej decyzji i wyrażenie zgody na działanie. Zachowujesz kontrolę nad zadaniem, więc dalej masz wpływ na ostateczny wynik. Jednak oszczędzasz na tym poziomie już trochę więcej czasu na zadaniu – nie musisz dokładnie analizować problemu, tylko upoważniasz daną osobę do wykonania go. 

POZIOM 4 – zbadaj problem, ale skontaktuj się ze mną przed podjęciem decyzji

Idąc krok dalej, na poziomie czwartym delegant przygląda się zadaniu i przychodzi do Ciebie z już podjętą decyzją. Wyrażasz tylko zgodę lub jej brak, polegając na osobie odpowiedzialnej za zadanie i jednocześnie zachowując kontrolę. Oszczędzasz dużo czasu, a osoba, której zostało oddelegowane zadanie, otrzymuje więcej przestrzeni w działaniu.

POZIOM 5 – przyjrzyj się problemowi pod kątem wad i zalet

Delegant ma rozwiązać dany problem pod kątem różnych parametrów. Może kontynuować podejmowanie decyzji, dopóki wytyczne zostaną spełnione. Czas poświęcasz jedynie ustalaniu wytycznych, a delegant odpowiedzialny za zadanie na bieżąco informuje Cię o postępach. Możesz spokojnie poświęcić swój czas na inne zadania w firmie.

POZIOM 6 – przedstawiam Ci problem – zrób wszystko, by go rozwiązać 

Ostatni poziom oznacza pełne zaufanie do pracownika, jego umiejętności i spostrzeżeń. Dostał on od Ciebie pełną kontrolę nad zadaniem i ostatecznym wynikiem. Delegowanie zadań na tym poziomie wymaga odpowiedzialności przez osobę, która je otrzymuje. Delegantowi nie są potrzebne już kontakty z osobą, od której otrzymał zadanie, działa jedynie na własnych zasobach i wiedzy. Może w pełni podejmować decyzje.

Jesteś ciekawy, w jaki sposób skutecznie wdrażać strategię wyżej wymienionych poziomów delegowania zadań? A może chciałbyś doświadczyć tego, jak dużo czasu możesz zyskać dzięki zwiększeniu kompetencji delegowania? Możesz tę kompetencję rozwinąć dzięki współpracy z PerfectCircle®️ i jednym z executive coachów lub coachów biznesowych z naszego zespołu. Napisz do nas krótką prośbę o kontakt i umów się na bezpłatną sesję coachingową: info@perfectcircle.pl. Jeśli natomiast chcesz wejść z sukcesem w jeden z najszybciej rosnących zawodów świata: business coach i executive coach, to zapraszamy Cię na darmowy webinar. Podczas webinaru dowiesz się, jak wejść skutecznie w ten zawód przyszłości i wznieść swoje możliwości rozwojowe i zarobkowe na wyższy poziom. Nie może Ciebie zabraknąć! ZAPISUJĘ SIĘ.