Holaspirit - narzędzie wspierające Turkusowe Organizacje, samozarządzanie, holakrację oraz socjokrację - PerfectCircle business coaching & teal organizations
Blog

Holaspirit – narzędzie wspierające Turkusowe Organizacje, samozarządzanie, holakrację oraz socjokrację

Kultura Organizacyjna Samozarządzanie Turkusowe organizacje

Coraz więcej ludzi chce pracować inaczej w świecie VUCA (pisaliśmy o tym w tym artykule), czyli świecie pełnym zmian, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Rośnie nowe pokolenie ludzi wolnych, które oczekuje więcej od rynku pracy i najczęściej nie chce dostosować się do hierarchicznego stylu zarządzania. Wraz z takimi zmianami w myśleniu ludzi firmy starają się dostosować do bieżących potrzeb pracowników. Rośnie zainteresowanie nowoczesnymi metodami zarządzania, wśród których jest turkusowe zarządzanie organizacjami. W dzisiejszym artykule przedstawimy narzędzie, które wspiera takie organizacje i niezależnie od tego, jak działa Twoja firma – stara się ułatwić Tobie pracę oraz komunikację i cele w zespołach.

Holaspirit – na czym polega?

Holaspirit to platforma wspierająca pracę w turkusowych organizacjach, zespoły samozarządzające się, holokrację i socjokrację. Narzędzie to pomaga firmom w tworzeniu elastycznej i zwinnej struktury oraz pracy z większą wydajnością i transparentnością. Holaspirit.com to platforma informatyczna, typu SaaS oraz francuska firma założona w 2016 roku. To właśnie we Francji zapoczątkowano używanie takich zwrotów jak “socjokracja”, czyli efektywna współpraca opierająca się na autonomii pracowników oraz zespołów. Firma po stworzeniu z sukcesem platformy talkspirit.com, wdrożyła holakrację, czyli jeden z najbardziej popularnych systemów wdrożenia samozarządzania do organizacji. Holakracja jest sposobem pracy, komunikacji oraz organizacji firmy, który zapewnia autonomię, zwinność, transparentność i spójność z ewolucyjnym celem (misją) organizacji.

Niezależnie od tego, czy chcesz dodać trochę przejrzystości do swojej standardowej hierarchii, czy chcesz wdrożyć OKR, a może chcesz całkowicie stworzyć turkusową organizację, Holaspirit umożliwia zorganizowanie Twojej organizacji w dowolny sposób w zależności od Twoich potrzeb.

Jakie dokładnie funkcje znajdziesz w holaspirit?

 

  • 100% transparentność, samozarządzanie, stworzenie turkusowej organizacji

Platforma Holaspirit pozwala na 100% zapewnienie transparencji decyzji, inicjatyw, projektów, celów, rezultatów, ról oraz struktury organizacji. Platforma przełamuje paradygmat tradycyjnego zarządzania, który zwykle wsadza ludzi, i ich ogromny potencjał, w sztywne stanowiska. Tworząc turkusową organizację i korzystając z platformy holaspirit, korzysta się z funkcji ról oraz systemu jej zmiany oraz procesów samozarządczych w organizacji. To powoduje ogromną dynamikę oraz zwinność struktury organizacyjnej i jest idealną odpowiedzią na zmienny świat VUCA, którego nie zapewniają sztywne, hierarchiczne struktury organizacyjne tradycyjnej organizacji.

  • zarządzanie projektami

Holaspirit posiada dużo wbudowanych funkcji, takich jak tablice kanban, OKR’y (pisaliśmy o nich w tym artykule), śledzenie i zarządzanie postępami projektów. Ponadto w holaspirit łatwo zintegrujesz się z innymi narzędziami, jak np. Asana, Trello, Slack czy Jira.

  • efektywne spotkania pozwalające na samozarządzanie organizacją

Ta wbudowana funkcja pozwala na łatwe planowanie spotkań, a następnie szybkie ich otwieranie wraz z zaplanowanym harmonogramem spotkania. Dodatkowo nagrane spotkanie można umieścić na platformie, by osoba, która była nieobecna, w każdej chwili mogła je odtworzyć. Dzięki opracowanym metodom prowadzenia spotkań, można w 100% organizować firmę jako turkusową, samozarządzającą się organizację, w której nikt nie czuje się pomijany.

  • rozwiązywanie problemów

Dzięki temu, że w turkusowych organizacjach każdy jest odpowiedzialny za sukces organizacji, każdy też może zauważać odchylenia od norm, napięcia oraz inicjatywy. W platformie  każdy członek organizacji może niezawodnie dokonywać zmian w obszarze, do którego ma autonomię, aby szybciej zapobiegać problemom i wprowadzać usprawnienia. Tą funkcją mogą zainteresować się fani Lean Management i metody Kaizen, ponieważ funkcja rozwiązywania problemów, napięć oraz ciągłego usprawniania procesów jest tutaj zintegrowana z DNA organizacji, spotkaniami, celami, rolami osób, zespołów oraz strukturą organizacyjną.

  • skuteczna praktyka holakracji

Aktywując metodę pracy holakratycznej w holaspirit, cała organizacja zaczyna stopniowo działać zgodnie z zasadami holokracji, wdrażając w 100% samozarządzanie, uwalniając potencjał ludzi oraz zespołów. 

Blisko 500 organizacji, które korzysta codziennie z holaspirit.com oraz ponad 1000, które wdrożyły praktyki holakracji, oraz tysiące pracowników, którzy na całym świecie korzystają z tych narzędzi, nie wyobraża sobie innych metod pracy. My w PerfectCircle®️ to również potwierdzamy.
 

Zarządzanie rolami i kręgami w holaspirit

 

Jedną z cech holaspirit sa role, które pozwalają uzyskać obraz tego, czym konkretnie w firmie zajmuje się dana osoba. Inaczej mówiąc – to Twoja praca lub stanowisko. Jednak w porównaniu do określonego stanowiska – ról możesz pełnić kilka, w zależności od Twoich kompetencji  i zainteresowań. Przeważnie pracujesz z rolami w swoim zespole (tak zwanym kręgu), ale możesz też współpracować z rolami innych kręgów.

Holaspirit pomaga stworzyć strukturę, która jest niehierarchiczna – co jest jednym z elementów zmiany w firmie. Taką strukturę można przyrównać do organizmu – tak jak człowiek ma głowę, ręce, czy nogi, tak w holaspirit można wyszczególnić kręgi. Ich działanie może się różnić w zależności od typu organizacji. Krąg to Twój cały zespół – a w każdym kręgu znajduje się jego lider; ale też funkcja tradycyjnego lidera może być zastąpiona rolą, która jest w systemie holakracji, czyli: sekretarz, facylitator, circle rep i circle lead. Platforma daje ogromną elastyczność dostosowania do potrzeb każdej organizacji, zarówno tej holakratycznej, jak i tej o bardziej tradycyjnym sposobie zarządzania. 

Oczywiście role mogą zostać przekazywane innym, przydzielone innej roli (stanowisku), lub nawet funkcjonować w całkowicie inny sposób, aby wszystko działało dokładnie tak, jak preferuje Twój zespół i organizacja. Administratorzy organizacji mogą zmieniać role, które mają uprawnienia do przypisywania członków do ról.

Liderzy kręgów mają tradycyjnie możliwość dodawania członków do ról w ich zespołach. Gdy członek zespołu chce przejąć jakąś rolę, zazwyczaj musi po prostu poinformować o tym Lidera Kręgu. Można  zrezygnować z roli w każdym dowolnym momencie. Holaspirit posiada również ogromną bazę wiedzy oraz artykułów z instrukcjami co i jak, krok po kroku robić, jak ubiegać się o stanowisko lub się z niego usunąć. 

Holaspirit w PerfectCircle®️

 

Z holaspirit korzysta na świecie obecnie blisko 500 firm, a sama platforma posiada 40 partnerów biznesowych, w tym nas PerfectCircle®️ jako partnera na Polskę. Nasz zespół korzysta efektywnie z tego narzędzia od początku działalności, dzięki czemu możemy praktykować u siebie turkusowe zarządzanie.

Regularnie, w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 10:00 organizujemy darmowy #TurkusowyWebinar, podczas którego Marek Wzorek i/lub Artur Szmiłyk dzielą się wiedzą i najlepszymi praktykami tworzenia turkusowych organizacji i transformacji organizacji. Zapraszamy również TUTAJ na bezpłatną sesję konsultingową i omówienie Twoich wyzwań związanych z rozwojem siebie, zespołów oraz Twojej organizacji.