Jak pracować nad osobistą motywacją? - PerfectCircle business coaching & teal organizations
Blog

Jak pracować nad osobistą motywacją?

Biznes Samozarządzanie

Klienci coachingowi często chcą zwiększyć swoją motywację, co niekiedy początkowo stawiają sobie za główny cel całego procesu coachingowego. Pytają mnie, jak zmotywować się do utrzymania diety i aktywności fizycznej. Mówią, co nie działa albo jest pomocne tylko krótkoterminowo. A ja się uśmiecham, bo takie momenty chyba zna każdy z nas. Niby się na coś zdecydowaliśmy, jest to dla nas ważne i potrzebne, tylko najtrudniej utrzymać tę motywację na dłużej.

Aby zwiększyć swoją motywację wewnętrzną, kieruj się poniższymi wskazówkami. Obserwuj, co jest najskuteczniejsze w Twoim przypadku.

1. Łącz przyjemne z pożytecznym

Odpowiedz sobie na pytania:

  • Jak możesz uatrakcyjnić wykonywanie rutynowych czynności?
  • Co lubisz robić? Dlaczego właśnie to?

Spróbuj wpleść w rutynową czynność takie działania, które ją urozmaicą. Codzienne gotowanie może stać się atrakcyjniejsze wówczas, gdy dodatkowo będziesz ćwiczyć język angielski, słuchać ebooka lub wykładu. Uwaga: rób to, co lubisz robić i łącz tę czynność z taką, która wymaga od ciebie większego wysiłku. Pozytywne emocje, które kojarzą się z pewnymi sytuacjami i czynnościami, są czynnikiem silnie motywującym do działania. Przypominaj sobie o tym.

2. Poznaj siebie

Zbadaj swoje wartości. Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze:

  • Jaką drogę życiową wybrałeś?
  • Czy to jest życie, które chciałbyś mieć?
  • Nad czym chcesz koncentrować swoją uwagę?
  • Czy to, co robisz na co dzień, jest dla ciebie dobre?

Obierz kierunek. Postaraj się jak najbardziej szczegółowo określić, kim jesteś i dokąd zmierzasz. Żyj w zgodzie ze sobą. Zacznij od ogólnych odpowiedzi, a później skoncentruj się na mniejszych drogach, sposobach działania. 

3. Wyznaczaj cele

Dla lepszego zapamiętania i weryfikacji tych celów wypisz je na kartce lub w elektronicznym notatniku, określ je w czasie i wyznacz priorytety. Uwzględnij cele główne i poszczególne kroki, jakie musisz podjąć, aby je zrealizować. Jeśli nie wiesz, jak to robić, aby osiągać najbardziej satysfakcjonujące efekty swoich działań, zapisz się na program coachingowy. Pamiętaj: niektóre z celów mogą być odłożone w czasie. To Ty decydujesz, nad czym aktualnie chcesz się skupiać w swoim życiu.

4. Odnieś swoje cele do wartości

Sprawdź, czy cele, które sobie wyznaczasz, są ze sobą spójne. Jakie potrzeby spełniają? Co dzięki nim osiągniesz? Jak się poczujesz w momencie spełnienia zadania? Zdecyduj się na te, które są dla ciebie najważniejsze. W tym wyborze pomoże ci odwołanie ich do Twoich wartości.

5. Pamiętaj o piramidzie

Chodzi tu o piramidę potrzeb Maslowa 🙂 Nawet najlepsze dla Ciebie cele mogą być męczące, a w konsekwencji demotywujące, jeśli nie zadbasz o podstawowe aspekty swojego funkcjonowania. W ciągu tygodnia potrzebujesz również czasu na odpoczynek i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Być może mimo szczególnej motywacji do realizacji swoich marzeń i planów nie wszystko uda Ci się zrealizować od razu ze względów czasowych i po prostu ludzkich. Postaraj się to zaakceptować.

6. Sprawdzaj efekty

Udowodniono naukowo, że metoda małych kroków działa! Dlaczego? Po podjęciu działania jesteśmy usatysfakcjonowani z małych, widocznych już efektów, czujemy się bardziej skuteczni. Nasza wiara we własne możliwości wzrasta. Zastanów się więc, co możesz zrobić już teraz, aby ruszyć do przodu?

7. Wypracuj własny styl

Sprawdź, co u Ciebie najbardziej działa. Opracuj własne metody na podniesienie motywacji! Nagradzaj się, np. w nagrodę za utrzymanie skupienia przez godzinę podczas webinaru, przez 5-10 minut pozwól sobie na relaks. Odetchnij i przez ten czas rób cokolwiek zechcesz. W ten sposób być może uda ci się osiągnąć również inny cel zaplanowany na dany dzień

Autor: Diana Baranowska