Turkusowe Organizacje w Polsce - PerfectCircle business coaching & teal organizations
Blog

Turkusowe Organizacje w Polsce

Kultura Organizacyjna Samozarządzanie Turkusowe organizacje
turkusowe organizacje w Polsce

Turkusowe organizacje z roku na rok zyskują na popularności. Turkusowa firma, to po prostu taka, w której ludziom łatwiej i przyjemniej się pracuje. Zarządzanie firmami, szkołami i organizacjami opartymi na metodach nakazów i kontroli, agresji, nieufności oraz strachu przeżywa schyłek. Autonomia w podejmowaniu decyzji, transparencja, samozarządzanie, kreatywność, zaufanie, wzajemny szacunek, dobra współpraca w zespole długofalowo sprawdza się znacznie lepiej i to organizacje bazujące na tych metodach współpracy wygrają ostatecznie w ewolucji oraz w biznesie. Po prostu, robienie biznesu w XXI wieku bardziej się opłaca bazując na zaufaniu, dobrym ułożeniu procesów i efektywnej współpracy w zespole oraz w całej organizacji.

Turkusowe organizacje to nowoczesny model organizacji firm, szkół, a nawet instytucji publicznych w Polsce, w Europie i na świecie, który rozprzestrzenia się w świecie biznesu oraz firm non-profit, a został spopularyzowany w wielu książkach, m.in.: “Pracować inaczej” Frederica Laloux, “Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku” Marka Wzorka oraz “Doktryna Jakości, rzecz o turkusowej samoorganizacji” Andrzeja Jacka Blikle. Pozycje te opisują również ewolucję rozwoju organizacji, różne kultury organizacyjne, gdzie turkusowe organizacje są opisane jako jeden z najbardziej świadomych modeli organizacji firm oraz sposobów organizacji przedsiębiorstwa lub organizacji non-profit. 

Turkusowe zarządzanie

Turkusowe zarządzanie to potoczny zwrot, który ludzie używają dla opisania sposobu zarządzania w turkusowych organizacjach. Używanie tego zwrotu jest jednak błędne i mylące. Turkusowe zarządzanie wynika ze starego paradygmatu myślenia, że zawsze musi być zarządzający oraz zarządzany. Świat, natura, technologie występujące dookoła nas udowadniają, że niekoniecznie musi zawsze istnieć zarządzający i zarządzany. Wszechświat, ewolucja, ekosystemy natury, ludzki organizm, ławice ryb, klucze ptaków, internet, wikipedia, blokchain oraz wiele innych potwierdzają niesamowitą skuteczność systemów działających równolegle, równocześnie oraz uzupełniających i rozwijających się nawzajem „bez jednego zarządzającego lub szefa”,

Turkusowe Organizacje – 3 filary

Turkusowe organizacje charakteryzują się trzema filarami: 1) samozarządzaniem, 2) pełnią człowieczeństwa oraz 3) ewolucyjnym celem. Samozarządzanie oznacza że firmy odchodzą od hierarchicznego zarządzania i struktur organizacyjnych w postaci pionowej, płaskiej piramidy, gdzie rządzący są na górze, a rządzeni na dole. Samozarządzanie to niehierarchiczny sposób organizacji firmy w oparciu na zaufanie, w której wszystkie osoby są zaangażowane i sposób podejmowania decyzji oraz komunikacji pozwala na szybki rozwój ludzi, organizacji oraz na szybkie skalowanie biznesu oraz sposobu pracy. Modele organizacyjne, które umożliwiają samozarządzanie to m.in. Holakracja, Socjokracja, model firmy Haier Ren Dan He Yi oraz Układ Solarny. Model Układu Solarnego wraz z połączeniem praktyk Holakracji oraz Socjokracji rozwijamy w zespole PerfectCircle tworząc innowacyjny na skalę światową model o nazwie Dynamiczne Samozarządzanie™, współpracując przy tym bardzo blisko z platformą Holaspirit oraz bazując na wieloletnim rozwoju tego modelu w firmie igus. Dzięki takiemu doświadczeniu oraz praktykom, wdrażamy samozarządzanie do małych i dużych firm oraz organizacji. W samym centrum Układu Solarnego naszej organizacji i każdej korzystającej z modelu Układu Solarnego jest klient, a wokół niego krążą poszczególne działy (tzw. kręgi) składające się na całość firmy. Na naszym blogu znajdziesz ogrom wiedzy związanej z turkusowymi organizacjami – polecamy zacząć lekturę od artykułu “Turkusowe organizacje: koniec podziału na pracowników produkcji i biura”

Turkusowe organizacje w Polsce

Czy w Polsce jest dużo firm, które obrały ten nowoczesny model zarządzania? Niestety, choć turkusowych przedsiębiorstw przybywa, wciąż nie jest to wysoka liczba, w porównaniu do tradycyjnych, hierarchicznych firm. W dalszym ciągu popularną formą motywacji pracownika jest metoda “kija i marchewki”, widać wyraźnie podział na “górę i dół” w wielu firmach. Na szczęście obecne nowe pokolenie, które w przyszłości będzie dominować na rynku jest nastawione na partnerstwo i rozwój, a co za tym idzie – te osoby w przyszłości będą chciały współtworzyć firmy, a nie tylko przychodzić od pracy wykonywać określone polecenia od szefa.

Czy turkusowa firma to realny przykład prowadzenie biznesu w XXI wieku i czy to to popularny trend? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę firm, które skutecznie wdrożyły do organizacji pełne samozarządzanie lub wdrożyły pewne elementy trzech filarów turkusowych organizacji. Być może te firmy zainspirują Cię do zmiany struktury firmy i otworzą oczy na nowe możliwości, które mogą przynieść wiele korzyści dla Ciebie, pracowników i organizacji.

1. SoftwareMill 

Na stronie NoFluffsJobs.com masz możliwość przeczytania bardzo ciekawego wywiadu z pięcioma spośród kilkudziesięciu prezesów (!) w firmie SoftwareMill. SoftwareMill to kolejna turkusowa firma na naszej liście i jeden ze znamienitych propagatorów tego stylu zarządzania w branży IT. Developerzy w turkusowej firmie z branży oprogramowania oprócz codziennej realizacji projektów aktywnie uczestniczą w zarządzaniu firmą. Zespół w swojej pracy kieruje się metodami Scrum/Agile, co ma przynosić jasne wyniki i widoczny postęp pracy. Krótki opis SoftwareMill brzmiałby tak: kilkudziesięcioosobowa turkusowa firma pracująca zdalnie i zarządzana przez zespół. Warto wspomnieć, że firma choć posiada polski kapitał, to obsługuje wyłącznie zagranicznych klientów. Większość założycieli SoftwareMill nigdy nie pracowała w biurze. Różne perspektywy nasunęły przypuszczenie, że fizyczne miejsce pracy nie jest kluczowym elementem tworzenia organizacji. Z drugiej strony zarząd doceniał istotę kontaktów personalnych, stąd początkowo właściciele, a potem cały zespół dbał o to, by regularnie się spotykać. Istotna jest również transparentność w kwestii finansów, co jest charakterystyczne dla turkusowych organizacji. Każdy pracownik ma dostęp do informacji o stanie finansów, wysokości wynagrodzeń i stawkach dla klientów. Więcej informacji o firmie SoftwareMill przeczytasz w książce Marka Wzorka “Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku” w rozdziale: “Samozarządzanie – praca zdalna, płaska struktura, transparentność. SoftwareMill Sp. z o.o. – firma 40 prezesów”. 

2. Boldare

Firma Boldare (z branży projektowania produktów cyfrowych) jest połączeniem dwóch firm – XSolve Sp. z o.o. oraz Chilid Sp. z o.o. W firmie zatrudnionych jest 130 pracowników, a organizacja opiera się na systemie holakratycznym, co było poprzedzone podpisaniem konstytucji holokracji. Obie firmy powstały na bazie wizji tworzenia miejsca pracy, w którym pracownicy chcieliby spędzać czas. O tej firmie również przeczytasz w książce Marka Wzorka: w rozdziale “Holakracja – szybkość wprowadzania zmian. Boldare Sp. z o.o.” Anna Zarudzka i Piotr Majchrzak opowiadają, jak i kiedy powstał pomysł organizowana firmy w systemie holakratycznym oraz jaka była motywacja do przeorganizowania firmy w ten sposób.

3. Brewa s.c. 

Brewa to firma z branży fotowoltaiki. Firma narodziła się w 2015 roku z niewielkiego działu zajmującego się energią odnawialną w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Kaliszu. Dziś, niezależna kapitałowo i osobowo spółka chce zapewnić niezależność energetyczną swoim klientom. Organizacja opiera się na czterech fundamentach: zaufaniu, samodzielności, zaangażowaniu oraz odpowiedzialności za podjęte decyzje, czyli głównych zasadach turkusowych organizacji. Na stronie internetowej firmy możesz nawet zobaczyć, jakie są główne zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa, w jaki sposób się pracuje i podejmuje decyzje. Firma umieściła na stronie również dekalog turkusowej firmy – według profesora Andrzeja Blikle, jednego z prekursorów turkusowego zarządzania w Polsce. 

4. KAMSOFT PODLASIE Sp. z o.o. 

Firma powstała w lipcu 2005r. z połączenia Kamsoft z Katowic oraz TPM Komputer z Zambrowa, największego partnera firmy Kamsoft w województwie podlaskim. Oferuje nowoczesne rozwiązania wspomagające pracę w branży farmaceutycznej, medycznej i weterynaryjnej w oparciu o systemy firmy Kamsoft na terenie całej Polski. W Kamsoft Podlasie można wyróżnić cztery główne działy, na które się składają specjaliści różnych dziedzin, m.in. Zespół Systemów Medycznych czy Zespół Systemów Aptecznych. Główne wartości firmy to sumienność, praca zespołowa, odpowiedzialność, rozwój i każdy członek firmy oraz klienci. Turkusowym zarządzaniem w firmie zainteresował się w 2016 roku sam Polsat News, przeprowadzając wywiad z prezesem Kamsoft Podlasie.

5. Mentax 

“Turkus choć jest niebiesko – zielony to ma niezwykłą zdolność. Zakłada na twoje oczy różowe okulary. Ale pamiętaj, że to tylko okulary. Rzeczywistość jest dużo bardziej kolorowa. Lepiej patrzeć na nią trzeźwym okiem i bez żadnych filtrów.” Tak opisał turkusowe zarządzanie w firmie Radek Bartosik, współzałożyciel firmy Mentax, świadczącej usługi w zakresie likwidacji szkód i produkcji oprogramowania dla największych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Firma została założona w roku 2005 przez trzech pasjonatów internetu. Ich receptą na sukces jako turkusowej organizacji jest “skupienie się na sobie i swojej własnej gotowości”. O tym, jak działa w Mentax turkusowe zarządzanie możesz przeczytać w artykule na ich blogu “Dlaczego ten turkus nie jest taki różowy”.

6. Turkusowa Wieża

Kolejną ciekawą turkusową organizacją w Polsce jest Autorska Szkoła Podstawowa w Warszawie. Głównymi założeniami szkoły jest możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez dzieci w kwestii wyboru ścieżki rozwoju oraz tego, co jest im w danej chwili potrzebne. Rodzice również uczestniczą w tworzeniu turkusowego zarządzania – ich rolą jest wspieranie dzieci w samodzielności i inspirowanie do badania zainteresowań przez dzieci. To, co wyróżnia Turkusową Wieżę od innych szkół to brak podziału na klasy (dzieci dzieli się na ich poziom umiejętności), brak dzwonków (w zamian jest ogromna praca nad strukturą zajęć), brak ocen (zamiast ocen dzieci mogą otrzymać konstruktywny “feedback”). Ważne jest, że ta turkusowa organizacja funkcjonuje bazując na współpracy między pedagogami, rodzicami i dziećmi. 

7. Marco sp. z o.o. 

Swą historię przedsiębiorstwo Marco sp. z o.o. rozpoczęło od powstania fundacji MarcoPomaga w 2016 roku. Obecnie firma zajmuje się produkcją nowoczesnych elementów identyfikacji i znakowania produktów i jest uznawana za jedną ze wzorcowych turkusowych organizacji. Wizją firmy jest stać się jedną z najbardziej innowacyjnych i wpływowych firm na świecie z punktu widzenia globalnego postępu i rozwoju. Założyciel Marek Śliboda postawił sobie za cel zmianę świadomości ludzi na taką, która nie będzie motywować ich do zakładania firm tylko ze względu na zysk, ale przede wszystkim na dawanie wartości. Kultura Organizacji Marco to zbiór czternastu zasad i wartości, które mają być drogowskazem dla całej firmy w jej współtworzeniu. 14 zasad Marco możesz przeczytać tutaj.

8. Not Just Shop 

Kolejna turkusowa organizacja na naszej liście to agencja marketingowa, która sama siebie opisuje jako “not just agencja marketingowa”. Nic dziwnego – turkusowe zarządzanie w branży marketingowej mogłoby wydawać się niemożliwe, biorąc pod uwagę obecny marketing, który często za wszelką cenę próbuje nam coś “sprzedać” i atakuje z każdej możliwej strony. Not Just Shop tworzy kampanie marketingowe “od serca” i pomaga markom w odkrywaniu ich misji, tworzeniu pasjonujących historii oraz angażowaniu klientów i pracowników. Jest to firma marketingowa idealna dla takich przedsiębiorców, którym zależy na budowaniu wartości i przekazywaniu ich dalej. 

9. PKS-Gdańsk Oliwa SA 

Firma funkcjonuje na rynku już od 50 lat, świadczy usługi z branży logistycznej i obecnie jest pionierem samoorganizacji w branży o zasięgu europejskim! Główne wartości firmy to przede wszystkim elastyczność, współpraca, zrównoważony wzrost oraz etyka biznesu. Wszelkie decyzje w firmie są podejmowane zespołowo, co oznacza, że firma jest turkusowa. Oprócz docelowych biznesowych działań firma jest zaangażowana w działania społeczne, m.in. współpracując ze szkołami i uczelniami. Pierwszym impulsem dla PKS-Gdańsk Oliwa SA do zmiany zarządzania na turkusowe była obecność na konferencji, która poruszała temat nowoczesnego zarządzania firmą. Do zmiany przyczyniła się też książka Laloux, o której wspomnieliśmy na początku artykułu. 7 lipca 2017 roku został odczytany list intencyjny Prezesa Rafała Olszewskiego, zawierający wszystkie nowe założenia firmy, wartości i dobre praktyki i tak firma zaczęła funkcjonować już jako turkusowa organizacja.

10. igus 

Igus to światowy lider w produkcji polimerowych e-prowadników przewodów, łożysk ślizgowych i liniowych oraz kabli elektrycznych do połączeń ruchomych. Jest prowadzona przez właściciela z siedzibą w Kolonii-Porz i obecnie ma oddziały na całym świecie. Marek Wzorek, założyciel PerfectCircle zanim podjął decyzję o stworzeniu własnej turkusowej organizacji miał okazję być prezesem igus Polska, o czym możesz przeczytać w wywiadzie dla Forbes z 2017 roku.

11. HighSolutions

HighSolutions to firma tworząca rozwiązania IT usprawniające biznes. Ich założeniem jest sprawiać, by nowoczesna technologia służyła ludziom w codziennym życiu i pomagała realizować cele biznesowe. To, co wyróżnia zespół HighSolutions, to ogromne zaangażowanie i pasja do pracy. O tej poznańskiej firmie, która przez długie lata działała jako turkusowa firma przeczytasz w case study “Firma w drodze do turkusu: case study poznańskiego HighSolutions”. Od kilku lat firma, po połączeniu z większą organizacją, tworzy jeszcze inny model zarządzania, ale ciągle inspiracją dla wielu pracowników jest samozarządzanie.

12. Turkusowa Lama

Misją Turkusowej Lamy jest stworzenie nowoczesnej organizacji pozarządowej opartej na wzajemnym zaufaniu. Turkusowa Lama zajmuje się organizacją różnego rodzaju projektów społecznych, propagowaniem szacunku dla wszystkich ludzi, działaniem z poszanowaniem natury oraz inspirowaniem najmłodszych obywateli. Zespół tworzy sześć kobiet, którym bliskie jest turkusowe zarządzanie organizacją.

13. DeSmart Software House

Kolejna turkusowa firma na naszej liście to gdyński DeSmart Software House. Zajmuje się tworzeniem aplikacji pomagającym w biznesie i będącymi rozrywką dla użytkowników. Ich specjalizacją jest projektowanie React, AngularJS, Node.js, iOS, Android, i projektowanie UI/UX. Aby dowiedzieć się więcej o tej turkusowej organizacji, zachęcamy do przeczytania wywiadu z Adrianem Tomaszewskim, który w DeSmart Software House pełni rolę people & culture managera. 

14. BT Diuna 

Wydawałoby się, że BT Diuna to standardowe biuro tłumaczeń. Ale to kolejny przykład firmy, która działa jako turkusowa organizacja. Najważniejsi w prowadzeniu tej firmy są ludzie i to, w jaki sposób traktuje się każdego z nich. “Aby zarządzać firmą, nie potrzebujesz być na szczycie hierarchicznej struktury organizacyjnej i mówić, co inni mają robić. Rób to, co kochasz i uważasz za słuszne, wtedy jest duża szansa, że biznes sam się będzie kręcił, a pracownicy będą się do Ciebie pchali drzwiami i oknami” – możesz przeczytać w wywiadzie z Anną i Piotrem, małżeństwem praktykującym turkusowe zarządzanie w firmie, w książce Marka Wzorka.

15. PerfectCircle 

PerfectCircle to turkusowa firma, w której od początku istnienia działamy jako samozarządzająca się organizacja, a nasze doświadczenie w praktykowaniu samozarządzania bierze się z ponad 10-letniego doświadczenia Marka Wzorka, jako zarządzającego oraz współzarządzającego w firmie igus w Polsce, w Singapurze, w Rosji oraz na skalę międzynarodową. Następnie od początku działania firmy praktykowaliśmy m.in. Holakrację, Socjokrację, finalnie dochodząc do własnego modelu, który rozwijamy w naszej organizacji oraz u klientów: Dynamiczne Samozarządzanie™.

Dynamiczne Samozarządzanie nie tylko daje możliwość każdemu członkowi zespołu zarządzania organizacją, angażowania się w projekty, w których każdy odnajduje się najlepiej, rozwijania siebie oraz firmy w zgodzie ze sobą oraz we wzajemnym zaufaniu, ale przede wszystkim łączy samozarządzanie z klientocentrycznością. To najbardziej innowacyjny na świecie model, w którym Klient jest w centrum struktury organizacyjnej a wszystkie procesy w firmie są oparte na dynamicznej formie samozarządzania.

Narodziny i początki działania PerfectCircle jako turkusowej organizacji możesz przeczytać w książce “Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku” napisanej przez Marka Wzorek. Uwielbiamy pracę i tworzenie turkusowych organizacji dlatego propagujemy ten innowacyjny model zarządzania na konferencjach jako prelegenci, prowadzimy warsztaty, szkolenia oraz pełne procesy Od Hierarchii Do Turkusu™. Proces Od Hierarchii Do Turkusu™, wdraża samozarządzanie w różnych modelach w zależności od potrzeb oraz celów klientów. Dodatkowo mamy obsesję na punkcie rozwoju ludzi i organizacji, a jednym z naszych haseł przewodnich jest #SukcesKlientówToNaszaPasja. W naszym codziennym działaniu używamy Układu Solarnego jako naszej struktury organizacyjnej – w centrum naszej organizacji jest zawsze Klient – i to on jest szefem dla każdego z członków zespołu. Dzięki m.in. takiej strukturze i kulturze organizacyjnej budujemy z naszymi Klientami i kontrahentami długofalowe relacje opierające się na zaufaniu i uczciwości oraz łączymy bardziej etyczny sposób prowadzenie biznesu z niesamowitymi często sukcesami oraz rozwojem biznesowym. 

Regularnie w ostatni wtorek miesiąca o godz. 10:00 organizujemy darmowy #TurkusowyWebinar, podczas którego Marek Wzorek lub inny lider z zespołu dzielą się wiedzą i najlepszymi praktykami jak tworzyć turkusowe organizacje i jak realizować transformacje kultury organizacyjnej w kierunku turkusu, agile, kanban, partycypacji w zarządzaniu oraz innych innowacyjnych nowych metod pracy, współpracy, organizacji oraz zarządzania. Obserwuj najbliższe wydarzenia na naszym Facebooku. Zapraszamy również TUTAJ do kontaktu i na luźną rozmowę lub bezpłatną sesję konsultingową. Chętnie z Tobą omówimy Twoje potrzeby, wyzwania i cele osobiste, zespołu lub Twojej organizacji.

Uważasz, że tworzysz turkusową organizację? Chciałbyś znaleźć się na naszej liście turkusowych organizacji? Napisz do nas na info@PerfectCircle.pl